Tālavas zemju dalīšanas līguma (1224) jubilejas gadā biedrība “Krustalīces mantojums” aktualizēja Gulbenes vēsturiskā centra daudzslāņaino pagātni, organizējot zinātniskos lasījumus “Gulbenes vēsturiskais centrs laikā un telpā”.
Pasākums notika sestdien, 13.jūlijā.
Gulbenes vēstures bagāto vēstījumu varējām klausīties četru lektoru interpretācijā.
Vēsturniece Ineta Bauere atklāja Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā rodamās liecības par Gulbenes vēsturisko centru.
Vēsturnieks Jānis Polis vērienīgā vēstījumā piedāvāja ielūkoties Gulbenes pilsnovada vēsturē un baznīcas attīstībā.
Ainavu arhitekte Ilze Māra Janelis piedāvāja izzināt Gulbenes vēsturiskā centra kartogrāfisko dokumentu liecības.
Mūzikas pedagoģes un ērģelnieces Dairas Karoles sagatavoto materiālu par latviešu profesionālās ērģeļmūzikas pamatlicēju Jāni Krastiņu (mūsu draudzes ērģelnieku 19.gs. nogalē) lasīja mācītājs Ilgvars Matīss.
Pasākumu muzikāli bagātināja mūsu Mūzikas skolas absolventes, šobrīd Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas II kursa audzēknes Amandas Cirpones sagatavotā ērģeļmūzikas koncertprogramma.
Zinātniskie lasījumi tika organizēti ar Gulbenes novada Kultūras projektu konkursa 2024 finansiālu atbalstu.
Esam pateicīgi mūsu kaimiņiem- Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeja darbiniekiem (īpaši Ilzei Vanagai) par ieinteresētību, sadarbību, padomu, atbalstu pasākuma tapšanā un norisē.
Vairāk kā 40 pasākuma apmeklētāji- interesenti guvuši jaunu vēsturisku informāciju, raduši iespēju diskutēt, uzdot jautājumus vēstures pētniekiem un speciālistiem, piepildījuši vēlmi izzināt sava novada kultūras un vēstures mantojumu. Baudījuši ērģeļmūzikas priekšnesumus.
Arī biedrība ''Krustalīces mantojums'' pateicas visiem, kuri atbalstīja šī pasākuma norisi un bija klātesoši gan ar iecerēm, gan ar padarīto.
Mūsu novada kultūrvēstures izpēte, mantojuma pieejamības nodrošināšana un vēsturiskā centra attīstība ir viena no biedrības darba pamatjomām. Arvien aicinām uz sadarbību!