Pasaule dzīvo droši un pārgalvīgi, kad tai ir pilnas kabatas un lādes. Tas ir tāds lepnums un drošība, ka neviens velns nevar tikt galā ar bagātu zemnieku. Cits atkal pārdroši paļaujas uz savu dižciltību un varu, labo slavu un godu ļaužu vidū. Ja kāds ir gudrs un izglītots, tas dižojas ar savu galvu un laužas ar to cauri sienām, tā ka neviens viņu nespēj apturēt; neviens nav ar mieru piekāpties otram- kaut arī tam varbūt ir vēl vairāk varas, goda, mantas vai padoma. Tas nav nekas cits, kā vien ģeķība, bērnišķīga spītība. Turpretī kristiešiem nav nekā cita, uz ko tie paļautos, kā vienīgi Kristus- viņu Kungs un Dievs. Viņa dēļ kristietis ir gatavs atteikties no visa un sacīt: drīzāk es atteikšos no savas galvas un vēdera, goda un mantas, nama un bērniem, un visa cita, nekā noliegšu un pametīšu savu Kungu Kristu. Tāda drosme nevar pievilt, nedz pazudināt; jo kristīgs cilvēks nepaļaujas ne uz vienu no šīs pasaules laicīgajām un iznīcīgajām lietām.
(Mārtiņš Luters)
Attēlā Elenas Teslefas (1869-1954) glezna “Pašportrets”
https://www.facebook.com/aldisnolv/videos/1050415580421015
(Mārtiņš Luters)
Attēlā Vincenta van Goga (1853 - 1890) glezna "Žēlsirdīgais samarietis"
Visa pasaules gudrība ir viena vienīga bērnišķība, jā, tikai muļķība, salīdzinot ar Kristus atziņu. Jo kas gan ir vēl brīnumaināks nekā – zināt un atzīt lielo, neticamo noslēpumu, ka Dieva Dēls, mūžīgā Tēva attēls, ir pieņēmis cilvēka dabu un dzīvojis tajā, kļūdams līdzīgs ikvienam cilvēkam? Bet vissvarīgāk ir, lai mēs, kristieši, ar vislielāko uzcītību mācītos un zinātu, ka mūžīgā Dieva Dēls ir pazemojies tik dziļi, piedzimis tik nabadzīgs un necils, un darījis to visu mūsu grēku dēļ, mūsu labā tik ilgi apslēpdams savu godību. Tādēļ, kas grib patiesi uzņemt šo Bērnu, tam jāatceras, ka nav augstākas gudrības kā – atzīt Kristu un neapgrēcināties, kaut arī pasaulei šis pasludinājums ir Dieva gudrība un spēks, kas mūs atpestī un par ko priecājas arī mīļie eņģeļi.
(Mārtiņš Luters)
Federiko Baroči glezna “Jēzus dzimšana” (1597)
Ja tāpat kā Hērods piepildām savu dzīvi ar lietām un vēlreiz ar lietām, ja mēs uzskatām sevi par tik nenozīmīgiem, ka mums katrs savas dzīves mirklis jāpiepilda ar darbību, kad tad mums atliks laiks doties garajā, nesteidzīgajā ceļojumā pāri tuksnesim, kā to darīja gudrie? Vai arī sēdēt un nesteidzīgi nolūkoties zvaigznēs, kā to darīja aitu gani? Vai prātot par bērna dzimšanu, kā to darīja Marija?
Katram no mums ir savs tuksnesis, pa kuru ceļot un zvaigzne, ko atklāt un kāda būtne mūsos pašos, ko atdzīvināt.
SVĒTĪGUS, MIERPILNUS un NESTEIDZĪGUS ZIEMASSVĒTKUS!
LAI KRISTUS GAISMAS IENĀK KATRĀ NAMĀ UN SIRDĪ!
CEĻOJUMS
Nu es saprotu visu savu nelaimju iemeslu – teica gudrais. Ja pilsētas ļaudis būtu mani pieņēmuši, arī es gulētu bez dzīvības. Ja manu gaili nebūtu nokodis vilks, tad viņa dziedāšana būtu laupītājus atvedusi arī pie manis. Ja mūli nebūtu saplosījis lauva, tad to pie alas būtu pamanījuši laupītāji, un atraduši ari mani. Un ja lampu nebūtu nopūtis vējš, arī tad viņi būtu nākuši skatīties, kam spīd šī gaisma. Ak, paldies Dievam, viņš ir bijis tik labs pret mani.
Daniels Defo ir teicis, ka visa mūsu gaušanās par to, kas mums trūkst, rodas no pateicības trūkuma par to, kas mums ir. Viedi vārdi, bet bieži vien cilvēki pat neapzinās, kas viņiem ir dots, līdz brīdim, kad viņiem tas tiek atņemts. Ai, nu kāpēc es biju tāds muļķis, mēs reizēm sakām. Kāpēc neredzēju, nenovērtēju, nesaskatīju.. kāpēc?
Tiešām, kāpēc. Svētie raksti mums saka – par visu esiet pateicīgi. Par visu. Jo ar savu zūdīšanos neviens savam mūžam patiesi nevar pielikt ne olekti. Paskatīsimies apkārt, novērtēsim šo brīnišķīgi skaisto pasauli, cilvēkus sev apkārt, iespējas. Kurnot un bēdājoties, mūsu sirdis kļūst aizvien cietākas un acis - neredzīgākas, bet pateicīgai sirdij piemīt kāda dīvaina spēja svētīt ne tikai tās saimnieku, bet arī visus apkārtējos. Kāds gaišs cilvēks, mēs mēdzam teikt. Un nav jau tā, ka viņam viss dzīvē tik gludi..
Arī ticīgo vidū neizbēgami atrodas kādi trūkumi un domstarpības; mums nav jādusmojas, ja kādreiz zobi iekožas mēlē, kāja aizķeras vai gadās ar pieri ieskriet sienā. Ir jādomā tā: labi, tas ir mans brālis, mans tuvākais – mēs esam vienas miesas locekļi; kas tad ir noticis? Viņš taču nav kļūdījies un nav to darījis tīšām, nav gribējis neko ļaunu, bet rīkojies nepareizi sava vājuma vai nezināšanas dēļ. Ir notikusi sadursme, tev ir sāpīgi, bet vai tādēļ tu metīsi projām savas miesas locekli? Apdzēs šo nesaticības dzirksti, lai velns nevar nākt un ar ļaunu aprunāšanu uzpūst to postošā liesmā, kas vairs nav apdzēšama, lai viņš nevar radīt tādu naidu un ķildas, kas vairs nepieļauj nekādu samierināšanos un nodara lielu ļaunumu visiem ļaudīm. Jo velns ir tāds gars, kas nerimstas un neapstājas, ja mēs viņu neatvairām.
(Mārtiņš Luters)
Pītera Brēgela Vecākā glezna "Nīderlandiešu sakāmvārdi" (1551)
BAGĀTĪBA
Klausies audio: https://soundcloud.com/stunda-1/bagatiba
Kāds bagāts vīrs reiz aizveda savu dēlu ceļojumā, lai parādītu, kā dzīvo parasti cilvēki. Viņi devas uz kādu fermu un pavadīja tur vairākas dienas. Pēc atgriešanās mājās tēvs jautāja dēlam – „nu, kā patika ceļojums?”
„Paldies, lieliski” – atbildēja dēls.
„Vai nu tu redzēji, cik vienkāršu dzīvi cilvēkiem jādzīvo?” ar zināmu pārākumu jautāja tēvs.
„Jā, protams.”
„Un ko tu no tā esi iemācījies?”, ieinteresēts jautāja tēvs.
Es redzēju, ka viņiem bija četri suņi – bet mums mājās ir tikai viens. Mums pie mājas ir baseins, kurš sniedzas līdz dārza vidum – viņiem caur dārzu tek skaidra ūdens upe, kurai nav saskatāmas ne beigas ne sākums. Mums dārzā izvietotas lustras – viņu dārzu apspīd zvaigžņotais debess jums. Mūsu zālājs sniedzas līdz žogam – viņu apvārsnis sniedzas līdz horizontam. Es esmu Tavs vienīgais dēls un tev bieži vien nav laika ar mani pat aprunāties, bet viņiem ir 5 bērni un tie augas dienas pavada kopā gan darbos, gan mācoties, gan rotaļājoties.”
Kad zēns bija beidzis, tēvs brīdi klusēja, līdz dēls ierunājās vēlreiz – „paldies tēt, ka parādīji, cik nabadzīgi patiesībā esam.”
Ko gan mēs patiesībā sagaidām no dzīves? Kādas ir tavas labākās bērnības atmiņas – vai tu atceries, cik lielā istabā dzīvoji un cik skaistu mantu tev piederēja, un uz kādām ārzemēm ceļojumos tu tiki braucis, vai arī dārgākās atmiņas ir par to, kā mamma ar tēti tev lasīja pasakas, kā jūs kopā devāties ekskursijā, līdzi ņemot telti, kur brālis tev mācīja peldēt un vecmāmiņa - pazīt sēnes mežā?
Ir tāds dīvains laiks – ir tik daudz iespēju un standartu, kuriem jāseko un kuri diktē mūsu dzīvi, ka viss beidzas ar to, ka darām to, ko negribam un vēl dārgi par to maksājam, bet lietas, kas nemaksā neko, mums kļūst neizsakāmi dārgas, jo tām vienkārši vairs nav laika.
Ne par velti Dievs ir nolicis cilvēkiem 6 dienas strādāt, bet 7. – atpūsties. Atpūsties no visa, arī no mājas darbiem, no mūžīgās skriešanas un plānošanas, iepirkšanās un organizēšanas. Atpūsties un uzkrāt tās bagātības, kuras nav nopērkamas par naudu, bet ir Dieva dotas.